Islam.se - fakta om islam


Tvång skall inte förekomma

En av de mest grund­läg­gande san­ning­arna som de heliga tex­terna byg­ger på är att ingen kan tvingas till att anta islam. Vår plikt är att lägga fram bevis för islam så att san­ning kan skil­jas från lögn. Där­ef­ter antar den som vill islam, medan den som inte vill avstår. Ingen skall tvingas, eller ska­das om han eller hon inte vill bli muslim.

Utav många olika bevis för detta kan föl­jande nämnas:

Tvång skall inte före­komma i tros­frå­gor. Vad som är rätt hand­lande är nu klart skilt från fel och synd. Den som för­ne­kar de onda mak­terna och som tror på Gud, har san­ner­li­gen vun­nit ett säkert fäste som ald­rig ger vika. Gud hör allt, vet allt.1

Om detta hade varit din Her­res vilja skulle alla jor­dens invå­nare helt visst utan undan­tag ha anta­git tron. Men kan du [Muham­mad] påtvinga män­ni­skorna tron.2

Om de vill tvista med dig [Muham­mad], säg då: “Jag har helt och fullt under­kas­tat mig Guds vilja och även de som föl­jer mig [har under­kas­tat sig Hans vilja].” Och fråga dem som [i äldre tid] fick ta emot uppen­ba­rel­sen och de okun­niga: “Har [också] ni under­kas­tat er Guds vilja?” Om de under­kas­tar sig, då har de fun­nit väg­led­ning, men om de vän­der dig ryg­gen [skall du lämna dem i fred]; din plikt är enbart att fram­föra bud­ska­pet. Gud för­lo­rar ingen av Sina tjä­nare ur sikte.3

Sän­de­bu­dets enda upp­gift är att fram­föra det bud­skap [som bli­vit honom anför­trott] — men Gud vet vad ni öppet till­kän­na­ger och vad ni vill dölja.4

Vik­tigt att poäng­tera är att de sista båda ver­serna uppen­ba­ra­des i Medina, vil­ket är av bety­delse då det visar att de utslag som de ger inte enbart gällde mus­li­merna när de befann sig i Mecka och var svaga.

Någon kan tän­kas undra var­för islam så ofta nämns till­sam­mans med jihād och hur vi kan för­klara de krig som pro­fe­ten (över honom vare Guds frid och väl­sig­nel­ser) och hans föl­je­sla­gare förde mot hedningarna.

Sva­ret är att jihād enligt isla­misk lag kan bedri­vas av ett antal olika anled­ningar, men att tvinga män­ni­skor att anta islam är inte ett utav dem.

Anled­ningen till att jihād först tilläts i islam var för att mus­li­merna skulle kunna för­svara sig mot för­föl­jelse och för­driv­ning från deras hem. Gud säger:

Tillå­telse [att kämpa] har de mot vilka ett orätt­fär­digt krig förs — och Gud har makt att ge dem stöd — de som i strid mot all rätt jagas bort från sina hem där­för att de säger: “Gud är vår Herre!” Och om Gud inte höll till­baka [vissa] män­ni­skor med andra [som red­skap] skulle helt visst klos­ter och kyr­kor, syna­go­gor och mos­kéer där Guds namn åkal­las utan uppe­håll, ha jäm­nats med mar­ken. Ja, Gud skall bistå alla som strä­var för Hans sak — hos Gud lig­ger all styrka, all makt.5

Många av de tidiga lärde har nämnt att dessa var de första ver­serna i Kora­nen som uppen­ba­ra­des om jihād för att där­ef­ter föl­jas av föl­jande verser:

Kämpa för Guds sak mot dem som för krig mot er, men var inte de första som gri­per till vapen; Gud äls­kar san­ner­li­gen inte angri­pare. Och döda dem då var ni än möter dem och för­driv dem från de plat­ser var­i­från de har för­dri­vit er; ja, för­tryck är ett värre ont än döden. Kämpa inte mot dem i den heliga Mos­kéns när­het, om de inte själva tar upp stri­den där; men käm­par de mot er [där], så döda dem. Det är för­ne­kar­nas lön. Men om de läg­ger ned vap­nen [skall de se att] Gud är stän­digt för­lå­tande, barm­här­tig. Och kämpa mot dem till dess allt för­tryck upp­hör och all dyr­kan kan ägnas Gud. Om de då slu­tar [strida] skall alla fient­lig­he­ter upp­höra utom [mot] de orätt­fär­diga [som vill kämpa vidare].6

Här­i­från utvid­ga­des jihād från att enbart vara i för­svars­syfte mot direkta angrepp till att även inklu­dera mot­stånd mot dem som under­tryc­ker tron och inte låter män­ni­skor välja den egna reli­gi­o­nen. Detta kom senare och är bara före­skri­vet för mus­li­mer när de är kapabla till att göra så. Vid tider av svag­het får mus­li­mer enbart bekämpa direkta attacker.

Islam för­vän­tas spri­das på ett fred­samt sätt genom skrift och tal. Det finns inget utrymme till att använda vapen för att tvinga män­ni­skor till tron. Vapen kan endast rik­tas mot dem som för­föl­jer och för­tryc­ker andra och hind­rar dem att följa deras egna sam­ve­ten i fråga om tro. En mus­lim kan helt enkelt inte bara stå och se på när män­ni­skor för­väg­ras deras rätt till att tro på islam och deras rös­ter tys­tas. Detta är inne­bör­den av Guds ord:

Och kämpa mot dem till dess allt för­tryck upp­hör och all dyr­kan kan ägnas Gud. Om de då slu­tar [strida] skall alla fient­lig­he­ter upp­höra utom [mot] de orätt­fär­diga [som vill kämpa vidare].7

Pro­fe­ten (må Guds frid och väl­sig­nel­ser vara över honom) sade i ett brev till den romerske härs­ka­ren Herakles:

Jag inbju­der dig till att anta islam. Antar du islam kom­mer du att finna trygg­het. Om du antar islam kom­mer Gud att ge dig dubbla belö­ningar. Men vän­der du dig bort kom­mer du att få dina med­bor­ga­res syn­der.8

När män­ni­skor väl har fått höra bud­ska­pet, utan att hin­der har kom­mit emel­lan, och bevis har lagts fram, då är vår plikt avkla­rad. Den som vill tro är fri att göra så och den som före­drar att inte tro är likaså fria att göra så.

Även när mus­li­mer är nödda till att strida och då, som en kon­se­kvens därav, betvinga lan­det, är deras plikt där­ef­ter att inrätta Guds lag och upp­rätt­hålla rätt­visa för alla män­ni­skor, mus­li­mer som icke-muslimer. Det är inte vår rätt att tvinga lan­dets invå­nare till att anta islam om det är mot deras vilja. Icke-muslimer måste under mus­limskt styre tillå­tas att behålla och utöva deras egen tro, sam­ti­digt som de för­vän­tas respek­tera lan­dets lagar.

Hade syf­tet med jihād varit att tvinga icke-troende till att anta islam hade pro­fe­ten (över honom vare Guds frid och väl­sig­nel­ser) ald­rig kom­men­de­rat mus­li­merna till att avstå fient­lig­he­ter om fien­den gav efter och han skulle inte ha för­bju­dit dödan­det av kvin­nor och barn – vil­ket var exakt vad han gjorde.

Under en sam­man­drabb­ning såg pro­fe­ten (över honom vare Guds frid och väl­sig­nel­ser) en folk­grupp sam­las och sände då i väg en man för att ta reda på var­för de sam­la­des. Man­nen åter­vände och sade: ”De har sam­lats runt en dräpt kvinna.” Guds sän­de­bud (över honom vare Guds frid och väl­sig­nel­ser) sade då: ”Hon skulle inte ha attac­ke­rats!” Khā­lid bin al-Walīd ledde styr­korna så han sände en man till honom med bud­ska­pet: ”Säg till Khā­lid att inte döda kvin­nor eller arbe­tare.9

Såle­des får även i stri­dens hetta enbart de som del­tar i sla­get attackeras.

Hade syf­tet med jihād varit att tvinga de icke-troende till att accep­tera islam hade de första kali­ferna inte för­bju­dit dödan­det av präs­ter och mun­kar som inte var stri­dande. När den förste kali­fen, Abū Bakr, sände en armé till Syrien för att strida mot de angri­pande romarna gick han ut för att upp­muntra dem:

Ni kom­mer att finna en grupp män­ni­skor som har hän­gi­vit sig dyr­kan av Gud [dvs. mun­kar], så lämna dem i fred.

Vi har visat att en av islams läror är att det inte finns något tvång till reli­gi­o­nen och vi har dis­ku­te­rat målen för jihād. Nu skall vi vända vår upp­märk­sam­het mot några ver­ser som ofta missförstås.

En utav dessa ver­ser är:

När de hel­gade måna­derna gått till ända skall ni döda avgu­da­dyr­karna, var ni än träf­far på dem; tag dem till fånga och omringa dem och lägg er i för­såt för dem. Men om de visar ånger och [vil­lig­het att] för­rätta bönen och betala all­mo­seskat­ten, lämna dem då i fred — Gud är stän­digt för­lå­tande, barm­här­tig.10

Vissa nutida kri­ti­ker av islam har påstått att denna vers upp­hä­ver “tvång skall inte före­komma i tros­frå­gor.” De menar att det gene­rella i detta utta­lande låter det för­stås att varje icke-troende som väg­rar att anta islam måste bekäm­pas. De stöd­jer detta på att denna vers är en utav de sista ver­serna som uppen­ba­ra­des om jihād.

Denna vers avskaf­far dock inte på något sätt den prin­cip inom isla­misk lag som säger att det inte skall före­komma tvång till reli­gi­o­nen. Orda­ly­del­sen kan vara gene­rell, men dess inne­börd blir spe­ci­fik genom andra ver­ser i Kora­nen som är sam­man­kopp­lade med den lik­väl som genom ett antal rele­vanta pro­fett­ra­di­tio­ner. Vi kom­mer inom kort att dis­ku­tera dessa texter.

De folk­grup­per som ver­sen rör är de ara­biska hed­ning­arna som kri­gade mot pro­fe­ten Muham­mad (över honom vare Guds frid och väl­sig­nel­ser) och som bröt deras avtal med honom. Denna vers talar inte om de ara­biska hed­ning­arna som inte bröt deras avtal för att ta upp vapen mot mus­li­merna. Och den talar defi­ni­tivt inte om judar eller kristna, eller för den delen hed­ning­arna som levde utan­för den ara­biska halvön.

Begrun­dar vi ver­serna i sūrah al-Tawbah som före­går och som föl­jer efter den vi nu dis­ku­te­rar blir denna vers kon­text klar:

Gud och Hans Sän­de­bud säger upp de för­drag som ni har slu­tit med avgu­da­dyr­karna. [Till­kän­nage för dem:] “Rör er var ni vill på jor­den under fyra måna­der, men ni skall veta att ni inte kan upp­resa er mot Guds [beslut] och att Gud skall för­öd­mjuka dem som för­ne­kar san­ningen.“11

I dessa ver­ser ser vi att hed­ning­arna gavs fyra måna­ders amne­sti och en anty­dan om att stri­dan­det skulle åter­upp­tas när de fyra måna­derna var över. En efter­föl­jande vers undan­tar några av dem från fort­satt strid:

Här­i­från skall undan­tas de bland avgu­da­dyr­karna som har slu­tit för­drag med er och som inte i något avse­ende vål­lat er skada och inte har bistått någon [i fient­liga före­tag] mot er. Full­gör era för­plik­tel­ser enligt för­dra­gen med dem, så länge de är i kraft. Gud äls­kar dem som fruk­tar Honom.12

Så när Gud säger “när de hel­gade måna­derna gått till ända skall ni döda avgu­da­dyr­karna, var ni än träf­far på dem; tag dem till fånga och omringa dem och lägg er i för­såt för dem” måste vi veta att detta inte är gene­rellt då vad som avses är de hed­niska ara­berna som låg i krig med pro­fe­ten (över honom vare Guds frid och väl­sig­nel­ser) och dem som bröt deras fredsfördrag.

Detta fram­hålls ett antal ver­ser senare då Gud säger:

Eller tve­kar ni att kämpa mot män­ni­skor som har bru­tit sina eder och som hade pla­ner att jaga bort Sän­de­bu­det och som var de första att angripa er? Hyser ni [sådan] rädsla för dem? Men om ni är [sanna] tro­ende är det Gud som ni bör frukta!13

Ibn al-‘Arabī sade i hans kom­men­tar av Koranen:

Här­i­från är det klart att inne­bör­den av denna vers är att dräpa hed­ning­arna som för krig mot er.14

Gud säger direkt efter ver­sen som diskuteras:

Hur skulle avgu­da­dyr­karna kunna [göra anspråk på] för­dragsen­ligt [beskydd] av Gud och Hans Sän­de­bud, bort­sett från dem som ni slöt avtal med om vapen­vila i när­he­ten av den heliga Mos­kén? [Vad dem beträf­far] skall ni stå fast vid ert ord till dem, så länge de står fast vid sitt ord till er. Gud äls­kar dem som fruk­tar Honom.15

En annan miss­för­stådd text är den pro­fett­ra­di­tion i vil­ken Muham­mad (över honom vare Guds frid och väl­sig­nel­ser) säger:

Jag har kom­men­de­rats till att strida mot folk tills de vitt­nar om att det inte finns någon gudom utom Gud och att jag är Guds sän­de­bud. Göt de så är deras liv och egen­dom okränk­bara utom för Guds rät­tig­het, och deras före­ha­van­den är med Gud.16

Det finns inga betänk­lig­he­ter om huruvida denna pro­fett­ra­di­tion är auten­tisk då den är ned­teck­nad både i Sahīh al-Bukhāri och i Sahīh Mus­lim. Denna tra­di­tion skall dock hel­ler inte ses som gene­rell eller använ­das i fel kon­text utan att hän­se­ende tas till andra bevis.

Ordet ”folk” avser här inte hela mänsk­lig­he­ten. Ibn Tay­miyyah säger:

Det avser dem som för krig som Gud har tillå­tet oss att bekämpa. Det avser inte dem som har ett avtal som Gud kom­men­de­rar oss att upp­fylla våra avtal med.17

Islam kom­men­de­rar mus­li­mer till att vara rätt­visa mot män­ni­skor av annan tro, obe­ro­ende av om de är judar, kristna eller hed­ningar. Islam manar oss till att behandla dem vän­ligt och till att för­söka vinna deras hjär­tan så länge de inte tar upp vapen mot oss:

Det är inga andra än de som bekäm­par er på grund av [er] tro och som vill driva bort er från era hem eller hjäl­per [dem som vill] driva bort er, vil­kas skydd och vän­skap Gud för­bju­der er att söka. De som söker deras vän­skap och skydd har begått orätt mot sig själva! Tro­ende! När tro­ende kvin­nor som har utvand­rat kom­mer till er, för­hör dem! Ingen utom Gud kän­ner deras tro, men om ni har över­ty­gat er om att de är tro­ende, sänd då inte till­baka dem till för­ne­karna av san­ningen; deras män har inte [längre] rätt att leva med dem och de har inte rätt att leva med sina män. Men ge till­baka till män­nen vad [brud­gå­van] har kostat dem. Och ni begår ingen synd om ni sedan tar dem till hust­rur efter att ha gett dem deras brud­gåva. Håll inte fast vid det äkten­skap­liga ban­det med kvin­nor som för­ne­kar san­ningen; begär att få till­baka det som ni har gett [dem som brud­gåva], och låt dem [vars hust­rur går över till er] begära till­baka det som de har gett ut [för sina hust­rur]. Detta är Guds dom; Han dömer [rätt­vist] mel­lan er [och de icke-troende]. Gud är all­ve­tande, vis.18

Gud befal­ler oss att respek­tera våra icke-muslimska för­äld­rar och att ha följe med dem i detta liv på bästa sätt. Kora­nen säger:

Och ge er inte in i dis­kus­sio­ner med efter­föl­jarna av tidi­gare uppen­ba­rel­ser annat än på det höv­li­gaste och mest hän­syns­fulla sätt — utom med sådana bland dem som vill väcka för­ar­gelse — och säg: “Vi tror på det som har uppen­ba­rats för oss och det som har uppen­ba­rats för er, och vår Gud och er Gud är en och samme Gud och vi under­kas­tar oss Hans vilja.“19

Vi är beord­rade till att upp­rätt­hålla våra avtal med dem som inte är mus­li­mer och inte bedra dem eller över­träda mot dem. Pro­fe­ten (över honom vare Guds frid och väl­sig­nel­ser) rik­tade en skarp var­ning till oss mot att döda icke-muslimer som vi har fred med:

Den som dödar någon som vi har ett avtal med kom­mer inte att känna dof­ten av Para­di­set.20

En mus­lims tro är inte god­tag­bar om denne inte tror på alla tidi­gare pro­fe­ter (över dem alla vare Guds frid):

Tro­ende! Håll [fast vid] er tro på Gud och Hans Sän­de­bud och på den Skrift som Han har uppen­ba­rat för Sitt Sän­de­bud och på det som uppen­ba­ra­des i äldre tid; [tänk på att] den som för­ne­kar Gud och Hans äng­lar och Hans uppen­ba­rel­ser och Hans sän­de­bud och Domens dag har dri­vit syn­den till dess yttersta gräns.21

Käl­lor:
Shaykh Sāmī al-Mājid, Let There Be No Com­pul­sion in Reli­gion. www.islamtoday.com; Muham­med Knut Bern­ström (2000), Kora­nens bud­skap. Sim­rishamn: Proprius.

  1. Kora­nen, sūrah al-Baqarah: 256 []
  2. Kora­nen, sūrah Yūnus: 99 []
  3. Kora­nen, sūrah āl ‘Imrān: 20 []
  4. Kora­nen, sūrah al-Mā’idah: 99 []
  5. Kora­nen, sūrah al-Hajj: 39–40 []
  6. Kora­nen, sūrah al-Baqarah: 190–193 []
  7. Kora­nen, sūrah al-Baqarah: 193 []
  8. Sahīh al-Bukhārī och Sahīh Mus­lim []
  9. Sunan Abī Dāwūd []
  10. Kora­nen, sūrah al-Tawbah: 5 []
  11. Kora­nen, sūrah al-Tawbah: 1–2 []
  12. Kora­nen, sūrah al-Tawbah: 4 []
  13. Kora­nen, sūrah al-Tawbah: 13 []
  14. Ahkām al-Qur’ān, 2/456 []
  15. Kora­nen, sūrah al-Tawbah: 7 []
  16. Sahīh al-Bukhārī och Sahīh Mus­lim []
  17. Majmū‘ al-Fatāwā, 19/20 []
  18. Kora­nen, sūrah al-Mumtahanah: 9–10 []
  19. Kora­nen, sūrah al-‘Ankabūt: 46 []
  20. Sahīh Mus­lim []
  21. Kora­nen, sūrah al-Nisā’:136 []